עכשיו דרוש כפר שלם כדי להוקיע את ספיר סבח

אני מתרשם, בעקבות השימוע השני והודעת הנהלת אורט, שפרשת ההכפשה של אדם ורטה מתקרבת לסיום, ושהנהלת אורט ומשרד החינוך מייחלים לכך שהפרשה תגווע בקול שקט ותעלם.

הבעיה היא, שאם הפרשה תגווע בקול שקט, יווצר מצב שווא של פייסנות, כאילו הכל בסדר ורגוע וכולם חזרו לאהוב אחד את השני. אפשר לעשות חיבוק קבוצתי ולהמשיך הלאה. אולם, זהו לא המצב. כבר מהכותרות בעיתונים מלפני מספר שעות אני מרגיש טעם מר בפה. ספיר סבח יוצאת מן הפרשה הזאת מעין סלבריטי חדשה, במקום להיות מוקצית מחמת המיאוס. והנהלת אורט לא תהיה יותר תחת עיניים קפדניות ולא תגונה על התנהלותה המבישה.

תקציר מתומצת מאוד:

  • אדם ורטה מנהל דיון בכיתה ואומר שהיהודים לא פחות משוגעים מהערבים. זאת בתגובה לתלמיד שאמר שהערבים משוגעים.
  • הסוררת (הידועה גם בשם ספיר סבח) מתפרצת כלפיו:

"רק שתדע, שבמדינת ישראל יש עונש מוות לבוגדים, ואתה בוגד!"

  • שימוע אחד … הקלטה … שימוע שני … אדם ורטה התנצל בפני הסוררת על שפגע בה.
  • הסוררת אומרת לעיתון בשיא חוצפתה: "הוא התנצל רק על שפגע בי, לא על דיעותיו" (על פי ויינט).

כן. קראתם נכון. זה מה שהיא אמרה לו אז, וזה מה שהיא אמרה היום. כל תלמיד/ה וכל בן/בת נוער בישראל יודעים עכשיו שהם יכולים לעשות מה שהם רוצים לכל מורה, מנהל או איש חינוך. הם המלכים החדשים על הארץ.

  • לאחר שהסוררת אמרה לאדם ורטה שגזר דינו מוות, הנלהת אורט גרינברג סירבה להענישה! הטיפול היה רק "חינוכי", לא משמעתי. הסוררת ואמה הזמנו לשיחה, שבה שתיהן סירבו להכיר בכך שהיא עשתה משהו לא בסדר והיא סירבה להתנצל.

יש כמה אנשים שחייבים לאדם ורטה ולנו התנצלות. בראש ובראשונה שר החינוך על שתיקתו המחפירה. כן, הוא אמר בסוף שאסור לפטר מורים על אמירות אידיאולוגיות, אבל זה היה באיחור של שבוע בקול רפה וכבר לא היה שווה כלום. אפשר גם להוסיף את מיכאל בן-ארי לרשימה אבל זה בזבוז של זמן, זה הרי כמובן לא יקרה. לא תתפסו אדם חשוך שכמותו מתנצל. כשחושך ופאשיזם מתערבבים, לא שומעים התנצלויות, רק רדיפות.

וכמובן גם הסוררת. ספיר סבח. על פי הכתבה האחרונה בארץ, היא התנצלה בפניו אופן פרטי, אולם לדעתי זה לא מספיק. דרושה התנצלות רשמית. לא על דעותיה, חס וחלילה, אלא על שהיא פגעה באדם ורטה ובנו. לפי כתבות באתרים אחרים, היא מתהוללת כמנצחת על דמו.

תומס פרידמן מיטיב לבטא במאמריו את הרעיון שכדי לחולל שינוי אמיתי, שמתחיל מלמטה, דרוש כפר שלם שישמיע את קולו. עכשיו זה הזמן שכל התלמידים, הורים ומורים בבית הספר ישמיעו את קולם בצורה רמה וברורה. מכתב המורים היה צעד בכיוון הנכון אולם זה לא היה מספיק. יש לדרוש בצורה רמה וברורה שהנהלת אורט תחדד את עמדתה העמומה ושהסוררת תיענש ענישה משמעתית ומשמעותית.

מה אפשר לעשות:

  • תלמידים והורים בבית הספר, תוקיעו את התנהגותה בכל רם. תכתבו לעיתון של בית הספר אם יש כזה.
  • תכתבו לעיתון המקומי, לעיריה.
  • תדרשו שהסוררת תחוייב לפרסם מכתב התנצלות כדי להמשיך בלימודיה. תארגנו עצומה.
  • הורים, תבהירו להנהלת בית הספר שהתנהלות שקרית אינה מקובלת עליכם. תדרשו שיתקיים דיון עם התלמידים על מה שקרה וכיצד תמנע ההנהלה מאירוע כזה לקרות שוב.
מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s